Herní mechaniky

station

 english version

V tomto krátkém článku Vám přiblížím některé mé myšlenky a herní pravidla, na kterých pracuji.

Nízká číslaregister
– Nemám rád velká čísla. Pokaždé, když při vymýšlení herních pravidel skončím u vysokých čísel, mám pocit, že jsem z hlediska herního designu selhal. Důvodem je vlastní zkušenost z hraní podobných her. Jakmile se ve hrách objeví čísla jako 103157.62, nedokážu si už herní situaci jednoduše promyslet a ve hře se ztratím. Většinou to vnímám jako snahu autora dosáhnout velké škálovatelnosti použitím všech “měřítek” od jednotek až po miliardy.
– Sama o sobě je taková škálovatelnost potřeba. Třeba v RPG hře, kde hráč začíná na prvním levelu a postupně se dostane až třeba na level 100, se musejí zlepšovat i nestvůry, zvětšovat poklady a zvyšovat zkušenosti potřebné na další level. V ekonomické hře, jako je ta moje, je zase potřeba umožnit hráči na počátku nákup téměř všeho, zatímco ke konci hry musí být už na cokoliv potřeba hromada peněz, které si v průběhu pracně vydělal. Jakmile by částky zůstaly, hráče nic nemotivuje se zlepšovat a hra by neposkytovala v podstatě žádnou výzvu. Abych se vyhnul vysokým číslům, ve hře budou takzvané Technologické žetony.

Technologické žetony  tokens
– Každá budovatelská strategie je o vydělávání peněz a jejich ivestování aby hráč vydělal ještě víc. V této hře budou tím první druhem žetonu Peníze, ale jakmile začnete dovážet suroviny do výroben, začnete vydělávat i další druhy žetonů podle konkrétního průmyslu. Tak například pokud dovezete klády do pily, dostanete krom peněz i několik žetonů Dřeva. Ty můžete utratit za vylepšení zastávky založené na dřevě, za vylepšení malých vagónů, nebo třeba jako pohon malých parních lokomotiv. V každé historické epoše se odemkne jeden nový druh žetonků. Každý bude obtížnější získat než starší typy, ale budou za ně i mnohem zajímavější vylepšení.
– Osobně preferuju, pokud Vám hra dává větší kontrolu nad postupem včetně kupříkladu vynalézání nových technologií. Když Vám hra umožní nakupování elektrické lokomotivy jen proto, že jste v roce, kdy byla skutečně vynalezena, je to pro hráče možná příjemné překvapení a lépe to koresponduje se skutečností, ale historii železničních vynálezů psali hlavně výrobci lokomotiv. Proto jsem se rozhodl dát hráči stejnou možnost i v této hře. Za technologické žetony si tak budete moci odemknout nové lokomotivy a vagóny. Pro výše zmíněný případ to znamená, že pro odemčení nové elektrické lokomotivy je potřeba dovézt hodně paliva do elektrárny a za vydělané žetonky Elektrické energie si vynalézt novou elektrickou mašinu.
– Za žetony si nebudete nejenom odemykat nové technologie, ale například za žetony oceli se dají postavit lepší ocelové mosty, nebo vylepšit vagóny. S Žetony Uhlí můžete pohánět velké parní mašiny, nebo si vynalézt lepší parní lokomotivu, nebo třeba pohánět nějaké rozšíření zastávky, výrobní budovy apod.
– Nutnost utrácení žetonů za vylepšení je zároveň i mechanika, která sama o sobě částečně vyvažuje pravidla. Jakmile totiž nemáte dost žetonů, nemůžete si odemknout ani dražší lokomotivy, ne jejíchž koupi a provoz byste neměli. Naopak pokud máte nějakých žetonů příliž, dají se za ně nakoupit dražší technologie, vylepšit Vaše vlakoviště apod. Vždy budete mít víc možností. Můžete mít buď několik moderních a výkonných vlaků, nebo flotilu slabých mašinek, nebo třeba vylepšené zastávky schopné efektivněji nakládat a zpeněžit zboží, lepší mosty, tunely.
– V každé z 8 epoch se objeví jeden nový druh žetonu. Každý je dán svojí epochou (například v epoše dieslu se odemkne možnost získání žetonů Dieselu, za které si můžete vylepšit dieselové lokomotivy).
– Pokaždé, když budete mít už moc žetonů jednoho druhu, díky téhle různorodosti “platidla” ve hře se v té době už objeví jiný, který bude mnohem těžší získat a každý takový žeton bude představovat velkou výhodu pro vaše vlakové impérium.

Vylepšeníeras
– Zbožňuju i vylepšování 🙂 Umožňuje to přizpůsobit strategii a dávají větší kontrolu nad postupem hrou. Proto jsem z vylepšování všeho možného udělal jednu ze základních herních mechanik.
– Vylepšení zastávek – Když kupříkladu používáte zastávku hlavně pro přepravu cestujících někde uprostřed velkého města, můžete ji rozšířit o Hotel, který zvýší příjem z čekajících cestujících. Pokud máte kolem zastávky ještě více místa, můžete přistavět parkoviště a zvýšíte si i vzdálenost, ze které mohou cestující k nádraží přijet. Naopak pokud máte zastávku zaměřenou na převoz surovin, můžete zrychlit nakládání a vykládání pořízením Jeřábu, můžete si zvýšit kapacitu zastávky přidáním Skladu, atd.
– Vylepšení průmyslových budov – Pokud se vaše vlakové impérium točí kolem nějaké konkrétní průmyslové budovy a chcete tomuto průmyslu pomoci, máte můžnost vylepšovat i jednotlivé továrny, provozovny, nebo dokonce i města. Máte například možnost k Pile přistavět i Parní pilu a zvýšit tak množtví rozřezaných klád na prkna. Toto rozšíření ale potřebuje pro svůj provoz i malé množství uhlí. Buď ho budete dovážet z uhelného dolu, nebo přistavíte k lesu i rozšíření Dům milíře, kde se bude vyrábět malé množství dřevěného uhlí a Vám tak stačí na konec vlaku s kládama přikoupit vagón pro uhlí a dovážet jej do parní pily. Možností je hodně.
– Vylepšení pro depo – V této hře potřebujete depo pro nákup omezeného výběru lokomotiv a vagónů. Můžete v nich měnit pořadí a připojovat nebo odpojovat vagóny, případně lokomotivy a vagóny prodat. I když mám na jiných hrách rád technologické stromy (hierarchii odemykatelných typů nových lokomotiv a vagónů), rozhodl jsem se pro něco jiného, co se podle mě lépe hodí do takové hry: Když chcete mít modernější lokomotivu nebo vagónek, musíte si nejprve postavit příslušné rozšíření depa. V případě například nové dieselové lokomotivy se jedná o výrobní linku dieselových lokomotiv. Teprve s ní zde můžete nakoupit novou dieselovou mašinu. Toto rozšíření depa bude ale velmi drahé a vy tak musíte buď dovézt novou lokomotivu na její linku, nebo ušetřit na podobné rozšíření depa i jinde na mapě. Je to na Vás a provázanosti vaší železniční sítě.
– Vylepšení vlaků – Tuto možnost sice musím ještě domyslet, ale základní myšlenka počítá s možností nakupování speciálních vagónů. Můžete například koupit Jídelní vůz, který sice neuveze mnoho pasažérů, ale funguje podobně jako rozšíření Restaurace u Vaší zastávky: Zvyšuje zisk za přepravované pasažéry. Samozřejmě tento vagón nebude levný a celý vlak prodlouží, zpomalí, … Některé speciální vagóny ani nepůjde koupit a budou se získávat jako odměna za splnění některých Úkolů.

Náhodné úkolygoods
– Jakmile hráč pronikde do tajů herních mechanizmů a hra se od nich už dál neodkloní, může se po čase začít nudit. Myšlenka s Dotacemi (spoj dvě města a po omezenou dobu získáš více z každého přepraveného pasažéra) se mi líbila, ale v ostatních hrách jsem ji tolik nevyužíval. Důvodem byla častá zkušenost, kdy mi buď vypršel čas a já nestihl dotace využít, nebo se po jejich vypršení stala linka ztrátovou. V mojí hře jsem tak přidal možnost skriptování pomocí jazyka LUA a připravuju několik náhodných Úkolů, které budou mít vetší variabilitu a úplně odlišný dopad.
– Například se Vám v jedné zastávce objeví množství nové suroviny a v jednom z vašich dep speciální vagóny. Vaším úkolem bude dopravit tyto suroviny do konkrétní zastávky / místa na mapě. Za to obdržíte nejen peníze, ale například i prototyp ještě neodemčené lokomotivy, speciální vagón, nebo nějakou podobně unikátní odměnu. Možností je spousta a některé podobné úkoly chci podpořit i malým příběhem (v tomto případě se může jednat o jaderné palivo, které musíte zavézt do elektrárny, léky na pandemii v jednom z měst apod.)
– Pomocí těchto úkolů jde také do hry implementovat tutoriály. Neobtěžují zkušeného hráče, ale na druhou stranu je i on motivovaný je za odměnu dokončit.

Neomezeně upravitelný terénlandscape
– Pro podobné hru je úprava terénu naprostou samozřejmostí. Pro hráče nebude levná, ale umožní postavit efektivnější tratě, větší nádraží a v neposlední řadě i vytvořit nádhernou scenérii, nebo třeba přivést moře k městu vykopáním dlouhého průplavu.
– Jelikož se i mně osobně líbí si terén přizpůsobovat, přidal jsem krom zvýšení, snížení a vyrovnání terénu i možnost vysazování spousty stromků, keřů a snad i umísťování plůtků, kamenů a dalších zkrášlovadel 🙂 Pokud jste v režimu editoru, můžete umísťovat i průmysl, plánovat naskritované události mnoho dalšího.

Realistické zobrazenícomputers
– Mám rád deskové hry, ale jelikož jsem se podílel jako grafický programátor i na několika AAA hrách, líbí se mi i realistické zobrazení. Dlouho jsem se snažil o to, abych ve hře docílil jak realismu, tak i schématičnosti mapy podobné deskovým hrám. Nakonec jsem vytvořil a oddělil dva režimy. Jeden hranatý konstrukční, druhý realistický “kochací”. A zafungovalo to perfektně. Hráč může v konstrukčním režimu dostatečně přehledně řešit konkrétní situace, zároveň si ale může v režimu kochacím užít vytvořené mapy a projet se v jednom ze svých vlaků.

Pohled z první osobycamera
– Hlavním žánrem zůstává budovatelská strategie, ale pořád jsem zvažoval možnost naskočit do vlaku a užít si hru částečně i jako simulátor s pohledem z první osoby. Výsledné spojení obou žánrů působí velmi unikátně a vznikla tak zajímavá situace: Jako hráč strategie jste v podstatě level designer, budujete výhybky, měníte terén, spojujete kopce mosty, umísťujete semafory… Jakmile ale přepnete do režimu strojvedoucího, v podstatě tento svůj level hrajete. Musíte se orientovat napříč vaší železniční sítí a co nejrychleji dovézt náklad do cílové stanice. Zároveň se snažíte nesrazit s ostatními vlaky, což by vyřadilo obě soupravy a ve strategické části Vám způsobilo nemalé finanční problémy. Je to naprosto jiný úhel pohledu, vytvářející nové výzvy, nové možnosti a hlavně hromadu zábavy 🙂